Anasayfa
Başkanımız
 • Özgeçmiş
 • Başkanın Mesajı
 • Başkanın Fotoğraf Albümü
 • Biga Tanıtım
  Belediyemiz
  Projelerimiz
  İletişim
  Çevre
  Hal Fiyatları
  12.02.2016 tarihinde
  Akif ESEN vefat etmiştir.
  12.02.2016 tarihinde
  Mehmet ÖZEN vefat etmiştir.
  11.02.2016 tarihinde
  Özcan SEZER vefat etmiştir.
  10.02.2016 tarihinde
  Ali AGAS vefat etmiştir.
  Bölgemizde Hava Durumu
  14/2/2016 Nöbetçi Eczane
  Yeni Eczanesi
  286 316 6208
  Kıbrıs Şehitleri Cd. Hastane Karşısı
  • Encümen Kararları
  • Meclis Kararları
  • Biga Belediyesi Özel Toplu Taşıma Yönetmeliği
  • Biga Belediyesi Taksi Durakları ve Toplu Taşımacılık Yönetmeliği
  Başkanımız - Aldığımız Ödüller
  Türkiye'nin En Temiz Kenti Yarışması İl Geneli 2.lik Ödülü

  İnsanların yaşam alanlarının korunması, geliştirilmesi ve güzelleştirilmesi ile çevreye dost üretim süreçlerinin kullanılması, doğal kaynakların korunması konularında bizlere önemli görevler düşmektedir. Temiz Türkiyem Atılım Projesi kapsamında başarılı çalışmalar yürüten belediye başkanlarının çalışmalarını ortaya çıkarmak ve desteklemek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Türkiye'nin En Temiz Belediyesi" konulu yarışması düzenlendi.

  Türkiyenin En Temiz Belediyesi yarışmasına katılmak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne göndermiş olduğumuz dosyamız üzerinde Valilik Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan inceleme ve değerelendirmeler sonucunda Kategori 3-Nüfusu:10.000-50.000 belediyeler arasında ilimiz genelinde 2.lik ödülüne layık görüldük.

  5 Haziran 2013 Çarşamba günü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonunda gerçekleştirilen ödül törenine katılan Başkanımız Mehmet ÖZKAN'a, il geneli Türkiye'nin En Temiz Belediyesi 2.'lik ödülü takdim edildi.  4. Yerel Yönetimler Sempozyumu kapsamında “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” Konulu Yarışma Ödülü

  AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığının düzenlediği 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu kapsamında “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” konulu yarışması Büyükşehir Belediyeleri, İl Belediyeleri, Büyükşehir İlçe Belediyeleri, İlçe Belediyeleri, Belde Belediyeleri ve İl Genel Meclisi Başkanlıkları olmak üzere 6 kategoride düzenlendi.

  Sempozyumun açılışına Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, İçişleri Bakanı Muammer GÜLER, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes TÜREL ile çok sayıda Milletvekili ve Belediye Başkanları katıldı.

  Bu yıl 286 projenin katılımı ile gerçekleştirilen yarışmaya Biga Belediyesi olarak “Kapalı Pazar Yeri”, “Halim Bey Konağı Kent Müzesi” , “Balıkkaya Mesire Alanı” olmak üzere üç proje ile katıldık.

  Biga Belediyesi olarak, yapılı çevrenin-yerleşme fiziki yapısının niteliğinin yükseltilmesi, ilçenin tarihi kimliğinin korunması ve geliştirilmesi; markalaşma, tarihi çevre, yöresel mimari, anıt yapılar, meydanlar, cadde ve sokak düzenlemeleri, parklar, oyun ve spor alanlarına verdiğimiz önemi bir kez daha vurgulayarak, “Balıkkaya Mesire Alanı” projemiz ile dereceye girip ödül almaya hak kazandık.

  30 Mart 2013 Cumartesi günü Ankara Rixos Otelde düzenlenen törende, Başkanımız Mehmet ÖZKAN’a ödülü, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal AKŞİT tarafından takdim edildi.

  Biga’nın yükseklerinde doğayla iç içe huzurlu, sağlıklı, güzel bir dinlenme & eğlenme alanı olan ve doyumsuz manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyip, çayınızı yudumlayabileceğiniz Balıkkaya Mesire Alanı, Biga’mıza yeni bir yaşam alanı ve farklı bir soluk katmaya devam etmektedir.  Bilgi, Kültür ve Sanat Evi Projemize 2.lik Ödülü

  Geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en ciddi yerel yönetimler ödülü olan Örnek Belediyecilik Proje Yarışması sonuçları 26.09.2012 saat 18:30’da İstanbul Taksim Martı Hotelde gerçekleştirilen törenle açıklandı.

  Alişdede Bilgi Kültür Sanat Evi ve Ada Bilgi Evi ile katıldığımız Marmara Belediyeler Birliğinin bu yıl 5. sini gerçekleştirdiği, 512 Belediyenin katıldığı ‘Örnek Belediyecilik Proje Yarışması Altın Karınca Ödülleri’nde Yapı İşleri, Mimari Projeler ve Ulaşım Hizmetleri kategorisinde "Bilgi, Kültür ve Sanat Evi Projesi" ile Belediyemiz ikincilik ödülü aldı.
  M.B.B.Örnek Proje Yarışmasından Kent Müzemize 1.lik Ödülü
  Marmara Bölgesi’ndeki 230 belediyenin yarıştığı ve Marmara’nın en iyi projelerinin seçildiği “Örnek Belediyecilik Proje Yarışması” geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Belediyelerin, toplam 409 başarılı projeleriyle yarıştığı organizasyon; “Kurumsal Gelişim Projeleri”, “Çevre ve Altyapı Projeleri”, “Sosyo-ekonomik ve Kültürel Projeler”, “Yapı İşleri, Mimarî Projeler ve Ulaşım Hizmetleri”, “AB ve Uluslararası İlişkiler” ve de “Basın Yayın Tanıtım” çalışmaları olmak üzere altı ayrı kategoride düzenlendi.

  Üyesi bulunduğumuz Marmara Belediyeler Birliği tarafından geleneksel hale getirilen ve Türkiye’nin en ciddi yerel yönetimler ödülü olan “Örnek Belediyecilik Proje Yarışması”nın sonuçları 22 Haziran 2011 tarihinde Bolu-Abant’ta açıklandı.

  Biga Belediyesi olarak "Biga Belediyesi Halimbey Konağı Kent Müzesi" ile "Yapı İşleri, Mimari Projeleri ve Ulaşım Hizmetleri" kategorisinde katıldığımız Örnek Proje Yarışmasında 1. lik ödülü kazandık.

  İlçemizdeki farklı etnik gruplara ait materyallerin bir araya getirilip ortak bir kültür merkezi oluşturma düşüncesiyle faaliyete geçirilen müzemizin, daha çok kişiye ulaşması ve daha çok ziyaretçi kazanmasını temenni etmekteyiz. Müzemiz, geçici süreli ve belirli temalı sergilerin yanında kalıcı teşhir alanlarıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.
  Yılın Belediye Başkanı Ödülü
  Biga’nın Değişen ve Gelişen Yüzü ile Yılın Belediye Başkanı ; Mehmet ÖZKAN

  Biga’nın değişen ve gelişen yüzü herkes tarafından görülüyor ve fark ediliyor. Nitekim ulusal düzeyde yayın yapan Şehir ve Başkan Dergisinin 471 gazetecinin oy kullanması suretiyle yapmış olduğu değerlendirme sonucu, 406 Belediye Başkanı arasından 19 Belediye Başkanı farklı kategorilerde ödüle layık görüldüğü ödül töreninde; Başkanımız Sn. Mehmet ÖZKAN, ‘ Yeşil Alana Katkı ve Çevre Düzenlemeleri’ dalında yılın Belediye Başkanı seçilerek Kent Ödülü almaya hak kazandı.
  Tekirdağ Çorlu ilçesinde yapılan ödül töreninde Başkanımıza ödülü Birikim Gazetesi İmtiyaz Sahibi Oğuz Geçici tarafından takdim edildi. Bu esnada Başkanımız yapmış olduğu konuşmada : “Bu anlamlı törende almış olduğumuz ödülden dolayı çok mutluyum. Takdir edersiniz ki artık bireysel başarıdan ziyade ekip başarısı önem arz eder. Bizlerde yaptığımız tüm güzel çalışmalarımızı ekip arkadaşlarımız ile Belediye çalışanlarımız ile Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte gerçekleştiriyoruz. O yüzden bu ödülü şüphesiz bende ilçemiz adına huzurlarınızda alıyorum. Bizi takdir eden tüm gazeteci arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ederim. Tabii ki Şehir ve Başkan dergisine bu güzel organizasyondan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
  Örnek Proje Ödülü
  Biga Belediyesi Engelliler Lokali ve Parkı

  Engelli vatandaşların yaşam alanlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan bu proje; engelli vatandaşlar için lokal, engelli çocuklar için park olmak üzere iki bölümden oluşturulmuştur.
  LOKAL: Engelli vatandaşların derneği niteliğinde olan mekan, onların özel günlerinde biraraya gelmelerine ve her türlü toplantılarını gerçekleştirmelerine imkan sağlamak için tasarlanan lokal 200 m2’dir. Zeminde kauçuk malzeme kaplaması kullanılmıştır. Vakumlu beton ile inşa edilmiştir. Etrafındaki harpuştalar ve ana giriş kemeri kayrak taşı ile kaplanmış, üzeri ferforjeler ile süslenmiştir.
  PARK: Engelli çocukların, engelli olmayan çocuklar gibi oynaması eğlenmesi amacıyla oyun grubunda her fonksiyonun bulunmasına özen gösterilmiştir. Engelli çocuklar için yapılan park ise ithal, çevre koşullarından etkilenmeyen, enjeksiyon ile emprenye edilmiş dayanıklı malzemeden yapılmıştır. Özürlü oturakların yer aldığı salıncaklar, korsan gemisi tarzında hazırlanmış kaydırakların ve filenin bağlı olduğu üzeri tonoz kaplı bölüm, tahterevalliler her şey engelli çocukların oynarken sıkılmayacağı şekilde dizayn edilmiştir.
 • Başlangıç Tarihi : Mart 2007
 • Bitiş Tarihi : Eylül 2007
  Engelliler Parkı ve Lokali Projemiz Ödüle Layık Görüldü
  Bigamıza ve halkımıza yaptığımız hizmetlerimiz fark ediliyor.
  Marmara Boğazları Belediyeler Birliğinin her yıl düzenlemiş olduğu “ En Güzel Proje” yarışmasında ödüle layık görülmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
  Belediyecilik alanında yapılan özgün projelerin desteklenmesi amacıyla düzenlenen “Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması”nda, Sosyo-ekonomik ve Kültürel projeler kategorisinde ilçe belediyeler arasında yapılan değerlendirmeler sonucu “Engelliler Parkı ve Lokali Projesi” 2008’de dereceye girerek, sergilenmeye değer proje kapsamında ödüle layık görüldü
 • Belediyeler Birliği Ödülü
  KAPALI PAZAR YERİ

  Kent yaşamımızda en önemli değişim ve dönüşüm projemiz olan Kapalı Pazar projemiz, emsalleri arasında, ülke çapında en büyük Pazar yeridir. Uzay kafes sistem, sandviç panel çatı kaplama, sıkıştırmalı, pervanelenmiş beton zemin , 1000 peron ve 20.000 metrekare kapalı alandan oluşmaktadır
  Çok amaçlı kullanım özelliğine sahip Pazar yerimizde panayırımız kurulmakta , bu yıl 2. sini gerçekleştirdiğimiz Güney Marmara’nın en kapsamlı Ticaret ve Sanayi Fuarı bu mekanda yapılmakta , dar gelirli vatandaşlarımız için evlenme ve sünnet cemiyetleri burada yapılabilmektedir.
  Sair zamanlarda otopark olarak da kullanılan Pazar yerimiz aynı zamanda afet vb. hallerde bir sığınak vazifesi görebilecek niteliktedir. Çok amaçlı ve hijyenik niteliklere uygun geniş kapasiteli bir pazaryeri olması bakımından halkımıza büyük kolaylık sağlamakta, önemli ölçüde şehir yaşamında standartların yükselmesine ve yaşam kalitemizin artmasına vesile olmaktadır.
  Çalışmalarımız fark ediliyor ve takdir görüyor. 2007 yılı Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği en güzel proje yarışmasında , çok amaçlı kullanıma elverişli, fuar formatında ve standartlarında Türkiye’nin en büyüğü olan Kapalı Pazarımız ödüle layık görüldü ve ödülümüz bizzat Birlik Başkanı Kadir TOPBAŞ Bey tarafından verildi
  Marmara Belediyeler Birliği Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması 2. Ödülü
  Marmara Belediyeler Birliği tarafından, belediyecilik alanında yapılan özgün projelerin desteklenmesi, diğer belediyelere tanıtılması ve bu sayede başarılı belediye başkanlarının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması’nın üçüncüsü, 17 Ekim 2009’da, DENİZBANK’ın sponsorluğunda sonuçlandırıldı.

  27 Ekim 2009 Salı günü Bursa Almira Otel’de yapılan Birlik Meclisi 2009 yılı olağan II. Toplantısı sonrası düzenlenen “Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması Ödül Töreni” ile “İyi Yönetişim Projeleri” kategorisinde “Biga Belediyesi Mezarlık Bilgi Sistemi Projesi” ile katıldığımız yarışmada 2.lik ödülü kazandık.

  Başkanımıza ödül Filistin Yerel Yönetimler Başkanı ve Gazze Belediye Başkanı Dr. Maged Awni Abu Ramada tarafından takdim edildi.

  Böylece 3 yıldır düzenlenen yarışmalarda 3. ödülümüzü de almış olduk. Bu sonuçla kentler arası yarış da var olduğumuzu kanıtladık.

  Biga Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi Copyright © 2004-2016 Biga Belediyesi